O nas

Szanowni Państwo,
Serdecznie witamy na stronie toruńskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Nasza działalność koncentruje się n współpracy społeczników i profesjonalistów, zajmujących się ochroną dziedzictwa kultury. TOnZ jest organizacją pozarządową i stowarzyszeniem non-profit, otwartym na inicjatywy społeczne.
Jesteśmy spadkobiercami i kontynuatorami Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości, założonego w roku 1906 z inicjatywy naukowców i społeczników zainteresowanych ochroną narodowego dziedzictwa. Reaktywowanie ogólnopolskiego Towarzystwa pod jego obecną nazwą nastąpiło w roku 1974 z inicjatywy wybitnych przedstawicieli środowiska konserwatorów zabytków, historyków sztuki i działaczy społecznych.
Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Toruniu działa od kwietnia 2015 r.
O historii Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości

 

Zarząd Oddziału w Toruniu (kadencja 2018-2021)

Anna Zglińska

Prezes

Z wykształcenia historyk-archiwista, z zawodu informatyk. Koordynatorka akcji renowacji zapomnianych cmentarzy Tak trzeba, Społeczny Opiekun Zabytków, miłośniczka drewnianej architektury i detalu. Współprowadzi domowe schronisko dla niechcianych zabytków i pamiątek po murach, które zburzono. Cel życiowy: chronić to, co najsłabsze i naprawiać to, co zepsute. Autorka strony Zielony Toruń.

Adam Kowalkowski

Wiceprezes

Społeczny Opiekun Zabytków, przewodnik po Toruniu i toruńskiej Twierdzy, pasjonat pruskich fortyfikacji. Instruktor przewodnictwa fortecznego oraz krzewiciel historii miasta. Współredaktor witryny otoruniu.net. W pewnych kręgach wiadomo, że o Toruniu wie (prawie) wszystko, a jeśli czegoś nie wie, to i tak szybko się dowie.

Tomasz Krzemiński

Sekretarz

Pracownik naukowy toruńskiej pracowni Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk. Badacz dziejów najnowszych Torunia, Pomorza i Kujaw, historyk codzienności.

Paweł Pilarski

Skarbnik

Wojskoznawca, student UMK w Toruniu, Społeczny Opiekun Zabytków, przewodnik po Toruniu. Pasjonat i popularyzator historii regionalnej. W wolnych chwilach dogląda swoje kaktusy. Inne aktywności: 63 Toruński Pułk PiechotyTurysta na wyprawie, Biuro Inicjatyw Historycznych.

Szymon Spandowski

Członek Zarządu

Dziennikarz toruńskich Nowości, autor bloga Piąta strona świata. Społeczny opiekun zabytków i członek-założyciel Toruńskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Co środę na łamach Nowości rozwiązuje zagadki z historii Torunia na podstawie starych gazet, opowieści i archiwaliów. Od lat zaangażowany w ratowanie zabytków, m. in. cmentarza żydowskiego przy ul. Antczaka i „pruskich murów”.

Paulina Szczurek

Członek Zarządu

Gdynianka z pochodzenia, obecnie osiadła w Toruniu. Zajmuje się zabytkami zarówno zawodowo jak i hobbistycznie.

Komisja Rewizyjna

Piotr Kożurno

Absolwent historii sztuki UMK, miłośnik Torunia, ziemi chełmińskiej. Współautor zdjęć do albumów Secesja w województwie kujawsko-pomorskim i Secesja w architekturze Polski. W przeszłości pracował przy projektach europejskich związanych z dokumentacją i promocją dziedzictwa kulturowego w postaci cyfrowej.

Anna Olszewska

Psycholog, socjolog, społeczny opiekun zabytków. W wolnych chwilach przewodnik po Toruniu. Nieprzeciętna gaduła, forteczna włóczęga, miłośniczka historii regionu. Pierwowzór baby, którą diabeł poślę tam gdzie sam nie może.

Kamil Snochowski

Grafik, absolwent WSP UMK, pasjonat typografii. W wolnych chwilach prowadzi stronę Literołap, gdzie ściga i rekonstruuje cyfrowo duchy dawnych napisów reklamowych w Toruniu i nie tylko. Autor opracowania graficznego "Kolorowanek" TONZ OT.

Zarząd w latach 2015-2018

Anna Zglińska (prezes)

Adam Kowalkowski (wiceprezes)

Tomasz Stochmal (sekretarz)

Michał Pszczółkowski (skarbnik)

Paulina Szczurek (członek zarządu)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz