Publikacje


Naszą najnowszą (ale już nie taką nową) publikacją, jest opracowanie, które powstało na po współorganizowanej przez nas w 2016 roku konferencji. 26 autorów i autorek, kilkanaście tekstów o fortecznym dziedzictwie i jego adaptacjach, poszukiwaniu środków i przemianach. 

Zainteresowanych zakupem książki zapraszamy do kontaktu mailowego tonz-torun@wp.pl.


Społeczny raport na temat stanu Twierdzy Toruń:

Naszą pierwszą publikacją, jako Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział w Toruniu jest "Społeczny raport na temat stanu Twierdzy Toruń", wydany w ramach projektu dofinansowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w ramach programu "Wolontariat dla dziedzictwa".

Książkę, można przeczytać i pobrać w pdf, klikając na obrazek poniżej.


Życzymy miłej lektury!
Prusko-murowe kolorowanki dla dzieci i dorosłych:

Zachęcamy do pobierania, drukowania i kolorowania. Są to doskonałe rysunki-odstresunki dla dorosłych oraz materiały do warsztatów plastycznych z dziećmi:


Kolorowanki można pobrać w pdf, klikając na obrazek poniżej.







........................................................................................................................................................

  NOWOŚCI książkowe członków naszego Towarzystwa:



Seria dla najmłodszych o Mataszkach autorstwa Tomasza Stochmala.
link do książek tutaj

Mataszkowie i tajemnice Helu - to pierwsza z serii książek - liczne opisy Półwyspu Helskiego (a zwłaszcza samego Helu) ukazują piękno i bogactwo tego skrawka naszego Wybrzeża. Książka przywołuje także karty historii Polski, związane w bohaterską Wojną Obronną 1939 i przybliża tematykę funkcjonowania latarni morskich.

Mataszkowie i skarby Torunia – najnowsza część przygód Mataszków – przenosi nas do Torunia; bohaterowie odkrywają Stare i Nowe Miasto, dawne przedmieścia, miejsca znane i te mało popularne. Pasjonująca historia Torunia, liczne zabytki, tajemnicze miejsca i detektywistyczne zdolności Mataszków doprowadzają ich na ślad skarbu. A wszystko to wśród gotyckich budowli, XIX-wiecznej twierdzy, pruskiego muru, ponad stuletnich kamienic i wielu innych architektonicznych świadków historii miasta.





Mieczysław Wilczewski, Mój Toruń. Wspomnienia chłopaka z MokregoToruń 2016.
Wspominkowy, autobiograficzny przewodnik po dawnej, prawie już nieistniejącej dzielnicy.







Praca zbiorowa, Budownictwo szkieletowe w Toruniu: pruski mur - nielubiane dziedzictwo, Toruń 2015.
To publikacja niezwykła, zawierająca materiały po-konferencyjne Zabytki toruńskie młodszego pokolenia BUDOWNICTWO SZKIELETOWEPrzedstawia problem tzw. muru pruskiego, traktowanego w Toruniu jako nielubiane dziedzictwo. Na ponad 140 stronach można przeczytać zarówno o "murze" mieszkaniowym, wojskowym, dworcowym, zarówno istniejącym, jak i tym umarłym. Znajdziemy tu informacje nie tylko ogólne, ale także historie wybranych obiektów. Jest też niezwykła opowieść o działaniu człowieka (Wojciecha Koczorowskiego), który podjął się trudu remontu domu szkieletowego, co obala mit, jakoby takie domy posiadały same wady, kwalifikujące je wyłącznie do rozbiórki. Szczególnym walorem publikacji jest to, że powstała ona dzięki zaangażowaniu i wiedzy wielu naukowych i społecznych lokalnych  pasjonatów, m.in. uczestników Toruńskich Spacerów Fotograficznych, których zdjęcia są prezentowaneautorów tekstów, w tym członków naszego Towarzystwa.  


Tomasz Stochmal, Zapomniane miejsca. Kujawsko-pomorskie, Warszawa 2015.
Zrujnowane pałace, zamki i dwory, dworce kolejowe, budynki fabryczne, opuszczone kościoły, synagogi i cmentarze, fortyfikacje, grodziska, zabytki techniki. Województwo kujawsko-pomorskie bogate jest w wiele takich miejsc, znajdujących się na uboczu lub tuż obok naszych domów. Wszystkie łączy jedno – to miejsca zapomniane, znane najczęściej nielicznym.
Przewodnik odkrywa przed Czytelnikami 124 takie punkty. Opisane, opatrzone fotografią, z dokładnie podaną lokalizacją i geograficznym przyporządkowaniem do przebiegu układu administracyjnego z l. 1975-1998 (dawne województwa: bydgoskie, toruńskie, włocławskie). Przewodnik wzbogacony jest także o słownik niektórych terminów i bogatą bibliografię, zawierającą zarówno źródła drukowane, jak i internetowe.





Adam Kowalkowski:


autor biuletynów szkoleniowych dla przewodników PTTK:
Stacja pomp - Stare Bielany Nr 55/2014
Historia toruńskiej kolei Nr 57a, 57b/2015





Michał Pszczółkowski:
www książki


www książki
www książki


Szymon Spandowski:

cała masa (dosłownie) artykułów o przeróżnych wątkach dawnego Torunia, publikowanych na łamach toruńskich Nowości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz