poniedziałek, 7 września 2015

Duchy toruńskie - deweloperskie rekonstrukcje

Na potrzeby jednego z naszych pierwszych happeningów, Święto Bydgoskiego i my, siłami członków TonZu OT zostały zrealizowane graficzne rekonstrukcje wyjątkowych, w zasadzie nieistniejących już, domów w konstrukcji szkieletowej, które znajdowały się właśnie na Bydgoskiem Przedmieściu. Rekonstrukcje te towarzyszyły, a w zasadzie były tłem, naszej akcji prusko-murkowych kolorowanek, dedykowanej głównie dzieciom.
Jednakże same rekonstrukcje okazały się tak fantastyczne, że warto je tutaj Państwu specjalnie zaprezentować. Autorów samego pomysłu i przygotowań do jego realizacji było kilku. Ania i Szymon przeprowadzili kwerendę archiwalną, dzięki której pozyskali informacje z planów i rysunków architektonicznych wybranych domów. Plany i rysunki robiły psikusy - fasada nieistniejącego już domu przy ul. Mickiewicza 70 okazała się być trochę inna, co pokazało dopiero odnalezione po zrobieniu rekonstrukcji zdjęcie. Rysunek domu przy ul. Bydgoskiej 35 z archiwum wymagał poprawek, bo nie uwzględniał ostatniego piętra na poddaszu, które z kolei widać na zdjęciach. Trzeba też było dodać ozdobne wejście, którego rysunek był osobno w archiwum. Dużą pomocą okazały się być również zdjęcia na blogu Mur pruski w Toruniu.
Opracowania graficznego, spojenia wszystkich uzyskanych informacji i podjęcia decyzji o ostatecznym wyglądzie podjął się Kamil Snochowski. Ponieważ tematem przewodnim prezentowanych rekonstrukcji była "wizualizacja deweloperska", więc są one kolorowe i bardzo zachęcające. Można pytać, na ile więc są wiarygodne. Odpowiadamy, na tyle na ile pozyskane informacje na to pozwalają.

Zatem dla Kamila osobne podziękowania. I mamy nadzieję, że pojawią się kolejne.


ul. Bydgoska 26 "Zofijówka", rekonstrukcja: K. Snochowski.

ul. Bydgoska 35, rekonstrukcja: K. Snochowski.

ul. Mickiewicza 70, rekonstrukcja: K. Snochowski.

1 komentarz:

  1. zastosowana kolorystyka jest na czymś oparta czy to fantazja artysty?

    OdpowiedzUsuń