niedziela, 6 września 2015

Spotkanie z pracownikiem CBŚP o zabytkach i przestępczości

Zapraszamy na spotkanie towarzyszące "Europejskim Dniom Dziedzictwa", które w tym roku odbywają się pod hasłem "Dziedzictwo utracone".
Cała Polska obecnie emocjonuje się tzw. "złotym pociągiem", tymczasem Policja na co dzień zajmuje się wieloma podobnymi sprawami.
Tematem spotkania będą "Zagrożenia dziedzictwa kulturowego przez zorganizowaną przestępczość".
12 września (sobota) Centrum Sztuki Współczesnej - Czytelnia - g. 15:00.

W programie spotkania:
1) Przybliżenie działalności CBŚP, powołanego do zwalczania przestępczości zorganizowanej,
2) Działania CBŚP na rzecz odzyskiwania skradzionych dzieł sztuki,
3) Bazy skradzionych dzieł sztuki nieodzownym narzędziem służącym do poszukiwań i identyfikacji skradzionych zabytków,
4) Współpraca z innymi służbami i instytucjami w zakresie odzyskiwania skradzionych zabytków.

Zapraszamy serdecznie!

A. Gierymski, Żydówka z pomarańczami (Pomarańczarka), 1880-1881.
Obraz zrabowany podczas II wojny światowej, odzyskany w 2011 r.
Obecnie z zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.Podsumowanie:
Tegoroczna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbywała się pod hasłem Dziedzictwo utracone. Pojęcie to można rozumieć bardzo szeroko - zarówno w sensie dóbr kultury utraconych w przeszłości, zwłaszcza w latach II wojny światowej, jak też dziedzictwa traconego każdego dnia, będącego ofiarą działalności przestępczej: kradzieży, przemytów i nielegalnego handlu. Po narkotykach i broni, to właśnie dzieła sztuki są najbardziej intratnymi obiektami zainteresowania przestępców. Walkę z tym procederem prowadzą specjalne jednostki służb mundurowych, zatrudniające odpowiednio przeszkolonych ludzi. Z jednym z nich mieliśmy okazję spotkać się w sobotę w Czytelni toruńskiego CSW.
Pan Marcin Goch, pracownik Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) i doświadczony specjalista w zakresie walki z przestępstwami związanymi z dziełami sztuki, wygłosił preklecję pod tytułem Zagrożenia dziedzictwa kulturowego przez zorganizowaną przestępczość. Po zapoznaniu uczestników ze specyfiką działalności CBŚP, prelegent omówił działania CBŚP na rzecz odzyskiwania skradzionych dzieł sztuki. Słuchacze poznali m.in. kulisy takich spraw, jak kradzież obrazu Claude'a Moneta „Plaża w Pourville” czy bezcennych starodruków z klasztoru oo. kamedułów w Krakowie; okazało się, że były to sprawy znacznie bardziej skomplikowane, niż przedstawiano je w mediach.
W trakcie spotkania zostały też omówione bazy skradzionych dzieł sztuki, które stanowią nieodzowne narzędzie do poszukiwań i identyfikacji skradzionych zabytków. Konieczna jest też współpraca z innymi służbami i instytucjami w zakresie odzyskiwania skradzionych zabytków. Nie zabrakło też akcentów humorystycznych i anegdot. 
Było ciekawie i zajmująco, oby jak najwięcej takich spotkań! 

Zdjęcia poniżej z materiałów pana Marcina Gocha.


 


 Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza