środa, 2 grudnia 2015

Spotkanie z autorem przewodnika ZAPOMNIANE MIEJSCA. KUJAWSKO-POMORSKIEBardzo serdecznie zapraszamy na spotkanie z Tomaszem Stochmalem, autorem nowiutkiego przewodnika ZAPOMNIANE MIEJSCA. KUJAWSKO-POMORSKIE, i członkiem naszego Towarzystwa.

9 grudnia 2015, g. 18:00, Książnica Kopernikańska, ul. Słowackiego 8, Toruń
strona wydarzenia tutaj

www książki

Tutaj, jak sam autor opisuje swój przewodnik:
Zrujnowane pałace, zamki i dwory, dworce kolejowe, budynki fabryczne, opuszczone kościoły, synagogi i cmentarze, fortyfikacje, grodziska, dziwne pomniki, zabytki techniki. Województwo kujawsko-pomorskie bogate jest w wiele takich miejsc – mało lub w ogóle nieznanych, zamieszkałych lub opuszczonych, znajdujących się na uboczu lub, wręcz przeciwnie, tuż obok naszych domów. Ale wszystkie je łączy jedno – to miejsca zapomniane, znane najczęściej nielicznym.
Przewodnik pt. „Zapomniane miejsca. Kujawsko-pomorskie” odkrywa przed Czytelnikami 124 takie punkty. Każde opisane, opatrzone fotografią, z dokładnie podaną lokalizacją. Wszystkie obiekty zostały podzielone na 3 grupy, zgodnie z przebiegiem układu administracyjnego z lat 1975-1998 (dawne województwa: bydgoskie, toruńskie, włocławskie), a każda z nich została opatrzona stosowną mapką. Przewodnik wzbogacony jest także o słownik niektórych terminów i bogatą bibliografię, zawierającą zarówno źródła drukowane, jak i internetowe.

...i samego siebie:
Tomasz Stochmal, z wykształcenia socjolog, z zamiłowania pasjonat i społeczny opiekun zabytków; wielbiciel podróży i fotografowania. Od ponad czterech lat prowadzi blog (www.stotom.pl), na którym prezentuje zdjęcia i opisuje zabytki Polski, zwłaszcza te mniej znane, nierzadko zapomniane i zaniedbane. Wśród skatalogowanych ponad siedmiuset obiektów na blogu najliczniej reprezentowane jest województwo kujawsko-pomorskie, co znalazło odzwierciedlenie w przewodniku.
Tomasz Stochmal jest także autorem książki dla dzieci pt. „Mataszkowie i tajemnice Helu”, która ukazała się we wrześniu bieżącego roku, nakładem własnego Wydawnictwa STOTOM. Latarnia morska, fortyfikacje i… tajemnice: zardzewiałe klucze, tunel, szyfry i obrazy, a wszystkie pasjonujące przygody młodych poszukiwaczy skarbów mają miejsce wśród helskich sosen i zabytków owianych wojennymi tajemnicami. W planach autora jest wydanie kolejnych książek o przygodach Mataszków (w tym – przygody w Toruniu!) – wszystko na FB profilu: Mataszkowie.

------


Spotkanie już za nami. Bohaterem był sekretarz TOnZ OT, Tomasz Stochmal, autor wydanego niedawno przewodnika pt. "Zapomniane miejsca. Kujawsko-pomorskie". Podczas prezentacji można było dowiedzieć się, jak został skonstruowany przewodnik, jaka jest jego baza źródłowa, skąd Autor czerpał informacje, jak przedstawia ogólna kondycja zapomnianych miejsc w naszym województwie i, co równie ważne, jakie są kolejne ambitne plany Autora.
Cieszy duża frekwencja gości. 
Spotkanie odbyło się w ramach cyklu TORUŃ MIASTO ZABYTKÓW. Już wiemy, ze będą kolejne spotkania, również w Książnicy Kopernikańskiej, najbliższe o fortyfikacjach. 


 

 

 

 


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza