czwartek, 10 grudnia 2015

Młyn wodny - MIEŃ/SKRWILNO gm. CZERNIKOWO

19 listopada 2015 r. braliśmy udział w oględzinach młyna wodnego w miejscowości Mień/Skwirynowo w gminie Czernikowo. Właściciel, czyli Nadleśnictwo Dobrzejewice, zgłosił chęć rozbiórki obiektu gospodarczego, jakim okazał się być młyn wodny. 
Dzięki interwencji Dariusza Chrobaka, Społecznego Opiekuna Zabytków, sprawa została zgłoszona do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Przybyły na miejsce pracownik WUOZ stwierdził, że zabytek kwalifikuje się do wpisania do Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków. Tym samym, aby otrzymać zgodę na wyburzenie, konieczna będzie zgoda WUOZ. 
Zadeklarowaliśmy razem z Gminnym Zakładem Komunalnym w Czernikowie i Czernikowskim Stowarzyszeniem "Czyż nie", chęć pomocy w zabezpieczeniu obiektu. Obawa o bezpieczeństwo osób postronnych podawana była jako motyw chęci rozbiórki. 
Miejmy nadzieję, że te wysiłki spowodują, że młyn zostanie i będzie cieszył nasze oczy jeszcze długo...


 

1 komentarz:

  1. Chciałem odkupić ten młyn siedem lat temu i praynajmniej zabezpieczyć przed zniszczeniem. Nadleśnictwo nie było zainteresowane moją ofertą.Podobno za względu na siedlisko nietoperzy, które są pod ochroną

    OdpowiedzUsuń