wtorek, 12 stycznia 2016

Toruń miasto zabytków. TWIERDZA TORUŃ - TRUDNE DZIEDZICTWO
Kolejne spotkanie z cyklu Toruń Miasto Zabytków poświęcone będzie toruńskim fortom, opowiedzą o nich Adam Kowalkowski i Marcin Orłowski.

W środę, 20 stycznia, w Książnicy Kopernikańskiej, ul. Słowackiego 8. 
Początek o godz. 18.00.
Wstęp bezpłatny. 

strona wydarzenia tutaj.


Temat spotkania jest intrygujący, choćby z tego powodu, że toruńskie forty stanowią niezwykle cenny zespół zabytkowy o charakterze militarnym. To jeden z najpotężniejszych systemów fortyfikacyjnych w Polsce. Wybudowane w drugiej połowie XIX w. miały służyć obronie wschodniej granicy Prus. Nie wszyscy wiedzą, że do tego kompleksu należał także most kolejowo-drogowy (ob. kolejowy), a Twierdzę Toruń I klasy (od 1872) zaliczano do największych fortec w Europie.
Adam Kowalkowski i Marcin Orłowski opowiedzą o najważniejszych problemach trapiących toruńskie forty, z pozycji nie tylko znawców i edukatorów, ale i zaangażowanych w ich ochronę pasjonatów. Dewastacje, nielegalne pozyskiwanie złomu, nagłe pożary to tylko niektóre ze współczesnych bolączek tych wielkich, pamiętających jeszcze czasy zaborcy, "lądowych pancerników". 
Prezentacja, którą przedstawią pozwoli naszym gościom uczestniczyć w "spacerze" po mało znanych lub wręcz nieznanych fortowych zakamarkach, a także po dawnym Toruniu. Opowieść dotyczyć będzie nie tylko architektury, funkcji, stanu zachowania fortów, ale też wspomnień – oraz emocji – z nimi związanych, z czasów II wojny światowej. W tym okresie hitlerowcy wykorzystywali te obiekty jako miejsca kaźni i więzienia.
Spotkaniu będzie towarzyszyć refleksja, czym dzisiaj są dla nas te zabytki? Jak je chronić? Jakie funkcje dla nich znaleźć, aby były nie tylko zabezpieczone, ale też zrewitalizowane? Aby przywrócić je do życia i funkcjonowania w przestrzeni społecznej współczesnego miasta. Miasta, o którego historii zaświadczają równie mocno i pięknie, jak nasz "gotyk na dotyk". I bez znaczenia jest fakt, iż forty należą do zabytków młodszego pokolenia.

Adam Kowalkowski – toruński przewodnik, pasjonat fortyfikacji, społeczny opiekun zabytków, wiceprezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział w Toruniu. Od wielu lat zgłębia tajemnice Twierdzy Toruń, a jest ich sporo. Działa na rzecz ochrony tego cennego zespołu, także poprzez szeroko rozumianą edukację i popularyzację.

Marcin Orłowski – historyk z zamiłowania, marketingowiec z wykształcenia, interesuje się przede wszystkim dziejami Torunia, fortyfikacjami, historią powstań i konspiracji. Odznaczony medalem Pro Memoria za działania na rzecz ratowania zabytków. Przez kilka lat współpracował z Ośrodkiem Karta w Warszawie oraz Biblioteką Narodową.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza