poniedziałek, 21 grudnia 2015

Muzeum Fortyfikacji Pancernej Twierdzy Toruń - co dalej?

Ulotka informacyjna z 2013 r. o jeńcach wojennych, finansowana przez GMT, dostępna na www Fundacji "Muzeum Historyczno - Wojskowego", http://muzeumhw.pl/index.php?option=com_content...

Z przykrością informujemy, że w związku z ustaleniem nowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru, położonego w rejonie ul. Gen. W. Andersa i trasy S-10, przyjętego przez Radę Miasta Torunia na ostatniej sesji (17.12.2015), działające tu od 2004 r. Muzeum Fortyfikacji Pancernej Twierdzy Toruń (starania Toruńskiego Towarzystwa Fortyfikacyjnego) ma być przecięte przez planowaną drogę, a relikty obozu jenieckiego tzw. Stalagu XXA, w którym przebywali alianci, zostaną stracone.
Wprawdzie w wyniku rozmów przedstawiciela TTF został rozszerzony w planie pas ochronny przy zabytkowych bateriach, co oczywiście bardzo cieszy, to jednak planowana droga zniszczy integralną funkcjonalność historycznego obszaru i utrudni realizowane na nim "akcje historyczne".
Po zniszczeniach napisów, jakie alianci pozostawili w Forcie XI, to druga strata pamiątek z czasów II wojny światowej, która dotyka nasze miasto w ostatnich latach.

Na temat Muzeum Fortyfikacji Pancernej Twierdzy Toruń i Toruńskiego Towarzystwa Fortyfikacyjnego tutaj
O pamięci istnienia Stalagu XXA tutaj

W linkach teksty osób, zaangażowanych w obronę integralności obszaru Muzeum, radnej Magdaleny Olszty-Bloch i Szymona Spandowskiego (członków naszego Towarzystwa) oraz audycja radia PiK.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza