poniedziałek, 13 czerwca 2016

Święto Bydgoskiego Przedmieścia - II ROLKOWY RAJD - WIELKIE ŻARCIE


Tu kiedyś była kawiarnia... Poznajecie miejsce?
Fot. za: http://torun.fotopolska.eu/Bydgoska_60_Torun oraz toruniarnia.bogspot.com

Niemal 100 lat temu, w 1921 r., w Toruniu liczącym niemal 40 tys. mieszkańców (wkrótce, w 1931 r. – około 59 tys.) naliczono około 130 lokali restauracyjnych – od ekskluzywnych i reprezentacyjnych, elitarnych, snobistycznych, przez restauracje parkowe, hotelowe, lokale „dla każdego”, śniadalnie, jadłodajnie, po szynki, karczmy i pospolite knajpy. Kawiarnie i cukiernie były w mniejszości.
Większość restauracji zlokalizowana była w obrębie zespołu staromiejskiego oraz właśnie na Bydgoskim Przedmieściu. Liczne lokale miały tradycję dziewiętnastowieczną. Właściciele zachęcali gości nie tylko bogatym menu (na przełomie XIX i XX w. chętnie jadano minogi, raki, popularne było Wurstessen), ale też ofertą dodatkową w postaci muzyki na żywo, koncertów, przeróżnych występów, rewii itd. Charakterystyczne były częste zmiany nazw restauracji i kawiarni, zazwyczaj związane ze zmianą właściciela... (z tekstu Katarzyny Kluczwajd)

W najbliższą sobotę, z okazji ŚWIĘTA BYDGOSKIEGO PRZEDMIEŚCIA, Katarzyna Kluczwajd, członek TOnZ, zaprasza na rolkowy rajd śladem dawnych restauracji.
Zbiórka o godz. 18-tej, pod zegarem na Pl. Rapackiego.

Szczegóły rajdu wraz z listą i opisem dawnych lokali gastronomicznych na Bydgoskim Przedmieściu znajdą Państwo tutaj.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza