O nas

Szanowni Państwo,
serdecznie witamy na stronie nowo powstałego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Oddział w Toruniu. Nasza działalność koncentruje się na współpracy społeczników i profesjonalistów, zajmujących się ochroną dziedzictwa kultury. TOnZ jest organizacją pozarządową i stowarzyszeniem non-profit, otwartym na inicjatywy społeczne.
Jesteśmy spadkobiercami i kontynuatorami Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości, założonego w roku 1906 z inicjatywy naukowców i społeczników zainteresowanych ochroną narodowego dziedzictwa. Reaktywowanie ogólnopolskiego Towarzystwa pod jego obecną nazwą nastąpiło w roku 1974 z inicjatywy wybitnych przedstawicieli środowiska konserwatorów zabytków, historyków sztuki i działaczy społecznych.
Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Toruniu działa od kwietnia 2015 r.


Zarząd:
Anna Zglińska – Prezeska
z wykształcenia historyk-archiwista, z zawodu informatyk. Koordynatorka akcji renowacji zapomnianych cmentarzy Tak trzeba, Społeczny Opiekun Zabytków, miłośniczka drewnianej architektury i detalu. Współprowadzi domowe schronisko dla niechcianych zabytków i pamiątek po murach, które zburzono. Cel życiowy: chronić to, co najsłabsze i naprawiać to, co zepsute. Autorka strony Zielony Toruń.


Adam Kowalkowski - Wiceprezes
Społeczny Opiekun Zabytków, przewodnik po Toruniu i toruńskiej Twierdzy, pasjonat pruskich fortyfikacji. Instruktor przewodnictwa fortecznego oraz krzewiciel historii miasta. Współredaktor otoruniu.net. W pewnych kręgach wiadomo, że o Toruniu wie (prawie) wszystko, a jeśli czegoś nie wie, to i tak szybko się dowie.Michał Pszczółkowski – Skarbnik
absolwent UMK, historyk sztuki i architektury, regionalista, doktor nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztuce, Społeczny Opiekun Zabytków. Jest autorem książek i artykułów poświęconych m.in. architekturze Torunia i Bydgoszczy. W latach 2007-2010 współtworzył bydgoskie "Exploseum" - muzeum technik wojennych na terenie dawnej fabryki DAG. Obecnie pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Zielonogórskiego. Prowadzi stronę Toruński modernizm.Szymon Spandowski - Sekretarz
Dziennikarz toruńskich „Nowości”, autor bloga „Piąta strona świata”. Społeczny opiekun zabytków i członek-założyciel Toruńskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Co środę na łamach „Nowości” rozwiązuje zagadki z historii Torunia na podstawie starych gazet, opowieści i archiwaliów. Od lat zaangażowany w ratowanie zabytków, m. in. cmentarza żydowskiego przy ul. Antczaka i „pruskich murów”.

 
Paulina Szczurek - członkini Zarządu

Komisja Rewizyjna:

Piotr Kożurno
Absolwent historii sztuki UMK, miłośnik Torunia, ziemi chełmińskiej, szczególnie monumentalnych kościołów wzniesionych z gliny i wapna. Współautor zdjęć do albumów „Secesja w województwie kujawsko-pomorskim” i „Secesja w architekturze Polski”. Zawodowo zajmuje się koordynacją projektów ATHENA i CUSTODES oraz moderacją portalu www.pictures-bank.eu. Wszystkie projekty wiążą się z dokumentacją i promocją dziedzictwa kulturowego.Anna Lamers
Miłośniczka architektury, społecznik niezgadzający aby nasze wspólne dobra: zabytki, środowisko, kultura, prawa społeczne i obywatelskie były naruszane i niszczone. Przewodniczka po nietypowych zakamarkach Torunia, znawczyni rynku nieruchomości. Walczy o prawa lokatorskie, prawa kobiet. Słowem - pojawia się, gdzie jest potrzebna.Kamil Snochowski
Grafik, absolwent WSP UMK, pasjonat typografii. W wolnych chwilach prowadzi stronę Literołap, gdzie ściga i rekonstruuje cyfrowo duchy dawnych napisów reklamowych w Toruniu i nie tylko. Autor opracowania graficznego "Kolorowanek" TONZ OT.
  
Członkowie:


Tomasz Stochmal
z wykształcenia socjolog, z zamiłowania Społeczny Opiekun Zabytków; wielbiciel podróży i fotografowania, miłośnik Torunia i latarni morskich. Od 4 lat prowadzi blog stotom, na którym prezentuje zdjęcia i opisuje zabytki Polski, zwłaszcza te mniej znane, nierzadko zapomniane, zaniedbane. Prowadzi także blogi o Toruniu oraz kapliczkach i krzyżach przydrożnych. Jest autorem przewodnika Zapomniane miejsca kujawsko-pomorskiego oraz książki dla dzieci Mataszkowie i tajemnice Helu (obie książki w druku).


Marek Pawłowski
absolwent historii UMK, nauczyciel, regionalista zajmujący się ziemią chełmińską i dobrzyńską. Mieszka w Turznie. Autor prac o historii regionu, m.in. Turzno. Dzieje wsi i zespołu pałacowo-parkowego (1996); Zarys dziejów gminy Płużnica (1998); Gmina Obrowo przeszłość i teraźniejszość (2002); Gmina Łysomice od pradziejów do współczesności (2004). Współautor Słownika biograficznego powiatu toruńskiego (t. 2, 2013). Laureat wyróżnienia Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie.Piotr Orzechowski
Student historii UMK. Miłośnik sztuki. Uprawia zawodowo ogrody. Zajmuje się doradztwem przy obsłudze inwestycji budowlanych. Kandydat na społecznika i Opiekuna Zabytków.
   
Maja Dziurosz
Katarzyna Czepiel
Marek Wieczorek
Bogna Kociołowicz-Wiśniewska
Sławomir Majoch
Zdzisław Wiśniewski
Iwona Osińska

Sekcja forteczna:

 Dariusz Kowalski
Uroczy anonim, który nie przedstawił nam swojego dossier ;)
 Paweł Pilarski

Społeczny Opiekun Zabytków, student kierunku wojskoznawstwo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Interesuje się ogólnie pojęta historią wojskowości, militariami oraz fortyfikacjami. W wolnych chwilach amatorsko nagrywa filmy i wędruje po górach.

 Kamil Tomczyk

Magistrant wojskoznawstwa UMK, Społeczny opiekun zabytków i przewodnik po Twierdzy Toruń. Największą jego pasją są pruskie fortyfikacje Dolnej Wisły oraz niemieckie z końca II wojny światowej, a także szeroko pojęta historia wojskowości.

 Krzysztof Kochański
Pasjonat XIX-wiecznych fortyfikacji pruskich. Amator muzyki i koncertów. Sam o sobie mówi: "Muzyka jest cząstką mnie. Jestem kociarzem, trochę psiarzem ;) Ogólnie rozrywkowy ze mnie człek."
Prowadzi dom tymczasowy dla niechcianych kotów i psów: "Wujkowy dom tymczasowy".1 komentarz:

  1. Sobotnia wycieczka bardzo udana - polecam kolejne.

    OdpowiedzUsuń